محتویات سبد
(خالی)

پرداخت >>
صفحه اصلی ثبت نام انتقال وجه اینترنتی راهنمای خرید دانلود کسب درآمد توسط تحقیق سرا پروژه های رایگان لیست کامل آرشیو سایت اقلام موجود تماس با ما

iT فـنـاوری اطـلاعـات
فیزیک,ریاضی و آمار
مـهندسی شیـمی,شیمی,پـالایش
پروژه و پایان نامه
مقاله فارسی
کارآموزی
پروپوزال
مقاله انگلیسی
مقاله انگلیسی با ترجمه
پاورپوینت
مقالات رایگان
مـدیــریـت
مهندسی پزشکی ,پزشـکـی,بـهداشـت
مهندسی آب , توسعه
مهندسی صنایع,صنعت,نساجی
مکانیک,هوافضا,متالوژی,نانو
محیط زیست,نیروگاه,انـرژی
نـفت , گـاز , پتروشیمی
هنـر,گرافیک,بازیگری
کامپیوتر , شبکه
کشاورزی,امور دامی,طیور
پروژه مالی رشته حسابداری
پروژه کارآفرینی ، طرح توجیهی
پروژه آماده برنامه نویسی
بـرق,الکتـرونیک,مخـابرات
تــاریــخ,جــــغرافـیـا
تـربیـت بـدنـی,ورزش
حــقـــوق,فــقـه
حسابـداری,اقتـصـاد
خودرو سازی
دینـی,اخـلاق,فـلسفـه
روانـشناسی,علوم تـربیتی
رشته صنایع غذائی
زمـیـن شنـاسی,مـعـدن
زیست شناسی
زبـان,ادبیــات
علـوم اجتمـاعی,مشـاوره
علـوم سیـاسی,بیـن الملـل
عمران,معماری,شهرسازی
روابط عمومی ، ارتباطات

پشتیبانی سایت( پورهادی )

09361810592

ساعات پاسخگوئی

8:30 الی 15:00 ، 16:00 الی 22:30

سامانه پیام کوتاه

1293 2040 5000


آخرین به روزرسانی

آخرین به روزرسانی:صفحه اصلی / مـهندسی شیـمی,شیمی,پـالایش / پروژه و پایان نامه
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

عنوان محصول :

پروژه جامع پیرامون غشاء


امتیاز به این محصول
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
خیلی بد

(تعداد رای: 4)

نظرات کاربران (1 پست)

در صورتی که مایل به خرید این محصول هستید ابتدا باید آن را به سبد خرید اضافه کنید

# این محصول به صورت فایل می باشد و پس از پرداخت موفق توسط شما لینک دانلود به ایمیل شما ارسال میگردد .
# در صورتی که دارای ایمیل شخصی نمیباشید لینک دانلود در قسمت دانلود فروشگاه قرار میگیرد .
# این محصول پس از پرداخت موفق طی حداقل 30 دقیقه و حداکثر 10 ساعت آینده طبق فهرست ذیل ارسال میگردد .
قیمت: ۷,۵۰۰ تومان
موجود در انبار: بله

تعداد صفحات: 64 صفحه
نوع فایل ارسالی:
توضیحات: دارای تصاویر ، نمودار ها و منابع و فرمول ها به طور بسیار جامع

فهرست مندرجات

  

چكيده 3
مقدمه 6
فصل اول 9
غشاء 10
تاريخچه غشاء 10
انواع غشاء: 14
غشاهاي ايزوتروپيك: 15
غشاهاي با بار الكتريكي (Electrically  Charged  Mem brane): 16
Anisotropic  Membrane: 17
Ceramic , metal  & Lipuid  Menbranes: 17
- خواص مواد: 18
- هندسه بافت توخالي: 18
-  فرايند ساخت و توليد: 19
- غشاي مويرگي  : 19
مقايسه راكتور پر شده و غشايي و بررسي خصوصيات جاذب 21
بررسي طرحهاي ارائه شده براي جداسازي   در واكنش WGS: 21
مهمترين اهدافي كه راكتور واكنش WGS بايد تأمين كند: 26
بررسي خصوصيات ماده جاذب (hydrotalcite) 28
معرفی 28
خلاصه كارهاي اجرايي 29
ساختار hydrotalcite 29
مطالعات بازگشت پذيري با hydoatalcite 34
مطالعات بازگشت پذيري در يك راكتور فشار بالا روي ماده hydrotalcite 37
فصل دوم 40
مدل رياضي سيستم HAMR 40
تئوري:‌ سينتيك واكنش WGS : 43
مدل رياضي سيستم HAMR : 43
نتيجه گيري و بحث: 66
منابع و مراجع: 67

 

چكيده
امروزه برای توليد انرژی الکتريکی که در خانه ها و وسايل نقليه استفاده می شود ناگزير به استفاده از تکنولوژی های جديد برای صرفه جويی بيشتر در انرژی هستيم.يکی از روشهای توليد انرژی که امروزه مورد توجه قرار گرفته است استفاده از   fuel cell  يا پيل سوختی است که از جهات بازده بيشتر برای توليد انرژی:
آلودگی کمتر محيط زيست وعمر طولانی که دارند:بسيار مطلوبتر ازسايروسايل  تبديل انرژی مثل توربين گازی:موتور بنزينی وباتری هستند. پيل سوختی را ميتوان وسيله ای دوستدار محيط زيست ناميد  :چرا که باتوجه به واکنشی که در آن روی ميدهد: تنها چيزی که از خود به جای می گذارد آب است( وقتی که سوخت آن هيدروژن باشد).اگر چه هيدروژن خالص يک سوخت عالی برای پيل سوختی است : اما تهيه :ذخيره سازی وتوزيع چنين سوختی به عنوان يک مسئله مطرح می شود. به عنوان يک راه حل عملی : پيشنهادميشود:هيدروژنی که در پيل سوختی به کار مي رود از واکنش رفرمينگ سوختهای در دسترس  مثل متانول :گاز طبيعی :بنزين وگازوئيل تهيه شود.رفرمينگ بخار  (SR) : اکسيداسيون جزئی (POX)  ورفرمينگ   Auto  thermal (ATR) سه فرايند اصلی رفرمينگ برای توليد هيدروژن هستند.
يکی از مسايل مهمی که در پيل سوختی وجود دارد :خلوص هيدروژن  است . حتی مقدارکمیCO در داخل هيدروژن (مثلا"بيشتر از 10ppm  ) شديدا" باعث تخريب کاتاليست موجود در پيل سوختی  می شود. يکی  از روشهايی که می توان به وسيلهء آن  COای که در گاز سنتزی ريفرمر توليد می شود را از بين برد :واکنش WGS است که با تبديل CO به CO2 و H2 به خلوص بيشتر هيدروژن کمک می کند . واکنش WGS به صورت زير انجام می شود:
CO2  +   H2O               CO    +   H2   
   
از طرفی واکنش WGS بازگشت پذير و گرماده است که هر دوی اين موارد  نامطلوب است . چون در دمای بالا واکنش  به سمت توليد CO بر می گردد.به همين دليل راکتورهای پر شدهء قديمی که برای اين واکنش در نظر گرفته می شوند: بسيار بزرگ وسنگين بودند. گونهء جديدی از راکتورها که برای اين منظور به کار می روند : راکتورهای  با غشاي سراميکی هستند که می توانند ميزان انجام واکنش را تا حد زيادی افزايش دهند ومحصول CO2 و H2 را به صورت جداگانه  تحويل مي دهند.
با توجه به واکنش WGS: برای پيشرفت واکنش به سمت توليد CO2 و H2می توان  COرا به صورتی پيوسته از محيط واکنش خارج کرد:به عبارت ديگر می توان CO2 را بوسيلهء نوعی جاذب که در محيط واکنش قرار می گيرد: جذب کرد ودر نتيجه واکنش به سمت توليد بيشتر  CO2وH2 پيش می رود و در واقع درجه ء تبديل CO بهCO2 افزايش می يابد.بدين منظور طرحهايی بررسی شده است که در زير به آنها اشاره مي کنيم :طرح 1  جذب افزايشی WGS در راکتور پر شده وطرح 2 : شامل جذب افزايشیWGS در راکتور غشايی.در طرح 1جاذب  CO2( hydrotalcite)را با کاتاليست واکنش   WGS( Cu/Zno ) در يک بستر پرشده مخلوط کرده و اجازه   داده ايم تا عمليات انجام شود.در طرح 2 راکتور غشايی  که غشا آن از نوع سل ژل است و  نسبت به CO2و H2  انتخابگری دارد استفاده شد.جاذبی که برای جداسازی  CO2 به کار ميرود :در قسمت تراوای غشا قرار می گيرد.بنابراين هر دو محصول واکنش می توانند به وسيلهء غشا جدا شوند .در ضمن جذب   CO2در قسمت تراوا می تواند درصد خلوص  H2 را نيزافزايش دهد.

Hydrotalcite   يک ماده جاذب خوب با بازگشت پذيری زياد CO2   است که طبق آزمايشات انجام شده حتی بخار آب روی بازگشت پذيری آن تاثيری ندارد.فرمول شيميايی آن به وسيلهء   XRDکه روی آن انجام  شد.
Mg0.645Al0.355(OH)2(CO3)0.178   0.105 (H2O) بدست آمد.
بنابراين وجود غشا در راكتور غشائي از مخلوط شدن واكنشگرها با محصولات واكنش جلوگيري مي‌كند و همچنين وجود جاذب Hydrotalcite باعث افزايش جذب دي اكسيد كربن و در نتيجه افزايش درصد خلوص هيدروژن مي‌شود. 
 مقدمه
امروزه براي توليد انرژي الكتريكي كه در خانه‌ها و وسايل نقليه استفاده مي‌شود، ناگزير به استفاده از تكنولوژيهاي جديد براي صرفه‌جويي بيشتر در انرژي هستيم. يكي از روشهاي توليد انرژي كه امروزه مورد توجه قرار گرفته است استفاده از fuel cell يا پيل سوختي است. پيل سوختي يك وسيله تبديل انرژي شيميايي به انرژي الكتريكي است.
يك پيل سوختي هيدروژن و اكسيژن را تبديل به آب كرده و در طي اين پروسه الكتريسيته توليد مي‌كند. يكي از وسيله‌هايي كه تا حد زيادي شبيه به پيل سوختي عمل مي‌كند، باتري است. اما يك باتري با مصرف مواد شيميايي ذخيره شده  دروني‌اش و تبديل آنها به انرژي الكتريكي سرانجام از بين رفته و تمام مي‌شود و بايد دور انداخته شود و يا دوباره شارژ شود.در يك پيل سوختي مواد شيميايي دائماً درون سل‌هاي آن جريان دارد, بنابراين مادامي كه جريان مواد شيميايي درون سلها ادامه دارد , Fuel cell از كار نمي‌افتد و جريان الكتريسته ايجاد مي‌كند.
پيلهاي سوختي از جهات بازده بيشتر براي توليد انرژي ، آلودگي كمتر محيط زيست و عمر طولاني‌اي كه دارند بسيار مطلوب‌تر از ساير وسايل تبديل انرژي مثل توربين گازي، موتور‌بنزيني و باتري هستند. پيل سوختي را مي‌توان وسيله‌اي دوست‌دار محيط زيست ناميد چرا كه با توجه به واكنشي كه در آن روي مي‌دهد تنها چيزي كه از خود به جاي مي‌گذارد آّب است (وقتي كه سوخت آن هيدروژن است).
فرآيند شيميايي كه در پيل سوختي روي مي‌دهد به صورت زير است:
      : آند
     : كاتد
                 : واكنش كلي
اين واكنش‌ روي كاتاليست انجام مي‌شود تا واكنش هيدروژن و اكسيژن تسهيل گردد. اين كاتاليست معمولا از پودر پلاتين كه به صورت خيلي نازك روي ورقه‌اي از كربن پوشيده شده ساخته مي‌شود سطح كاتاليست بايد زبر و متخلخل باشد تا حداكثر سطح تماس را براي ما ايجاد كند.
اكسيژني كه در يك پيل سوختي بكار مي‌رود به راحتي از هوا تأمين مي‌شود اما اگر چه هيدروژن خالص يك سوخت عالي براي پيل سوختي است اما تهيه ذخيره سازي و توزيع چنين سوختي به عنوان يك مسئله مطرح مي‌شود .
به عنوان يك راه‌ حل عملي، پيشنهاد مي‌شود ، هيدروژني كه در پيل سوختي به كار مي‌رود از واكنش رفرمينگ سوختهاي در دسترس مثل متانول، گاز طبيعي، بنزين و گازوئيل تهيه شود.
رفرمنيگ بخار (SR) ، اكسيداسيون جزئي (POX) و رفرمينگAuto Thermal(ATR) به فرايند اصلي رفرمينگ براي توليد هيدروژن هستند. در SR بخار با هيدروكربن روي كاتاليست واكنش داده و   را توليد مي‌كند. اين واكنش بسيار گرماگير است و در دماي   همراه با تولید مقدار زيادي گرما انجام می شود. رفرمينگ ATR  هر دو واكنش بالا را با هم انجام مي‌دهد و خوراك آن مخلوطي از هيدروكربن، آب و هواست كه همزمان با هم وارد راكتور مي‌شوند. واكنش SR گرمايي كه در واكنش POX توليد مي‌شود را مصرف مي‌كند به طوريكه واكنش كلي كمي گرما زا است.
جدول 1- تركيب درصد syn gas مربوط به SR , ATR
ATR
SR
يكي ديگر از مسائلي كه در پيل سوختي وجود دارد، خلوص هيدروژن است. حتي مقدار كمي از CO در داخل هيدروژن مثلا بيشتر از ppm 10 شديداً باعث تخريب كاتاليست موجود در پيل سوختي مي‌شود و اين خود باعث پايين آمدن بازده پيل سوختي مي‌شود. يكي از روشهايي كه مي‌توان به وسيله آن CO اي كه در گاز سنتزي ريفرمر توليد مي‌شود را از بين برد، واكنش WGS است كه با تبديل CO به   به خلوص بيشتر هيدروژن كمك مي‌كند. واكنش WGS به صورت زير انجام مي‌شود.
    
از طرفي واكنش WGS بازگشت پذير و گرماده است كه هر دوي اين موارد براي ما نامطلوب است , چون در دماي بالا واكنش به سمت توليد CO بر مي‌گردد. راكتورهاي پرشده قديمي كه براي اين واكنش در نظر گرفته مي‌شدند, بسيار بزرگ و سنگين بودند و همچنين بازده مطلوبي نداشتند. گونه جديدي از راكتورها كه براي اين منظور به كار مي‌روند، راكتورهاي با غشاي سراميكي هستند كه مي‌توانند ميزان انجام واكنش را تاحد زيادي افزايش دهند و محصول   را به صورت جداگانه به ما تحويل دهند. تحقيقات نشان داده شده است كه با استفاده از اين نوع راكتورها تبديل CO تا % 100 افزايش مي‌يابد.

فصل اول 
 غشاء
كاربردهاي بسيار زياد غشاء، جايگاه مهمي در تكنولوژي شيميايي پيدا كرده است، قدرت غشاء دركنترل ميزان نفوذ گونه‌هاي شيميايي از بين غشاء، خاصيت كليدي آن به شمار مي‌رود. در فرآيند‌هاي جداسازي، هدف، اجازه دادن به جزئي از يك مخلوط براي نفوذ آزادانه داخل غشاء است واين در حالي است كه غشاء از عبور اجزاء ديگر جلوگيري مي‌كند.
تاريخچه غشاء
 تحقيقاتي كه به صورت جدي روي غشاء انجام شد، توسط دانشمندان قرن 18 صورت گرفت به عنوان مثال Abbe  Nolet در سال 1748 واژه اسمز را براي نفوذ آب از بين يك ديافراگم به كاربرد. غشاها در بين قرنهاي نوزدهم و بيستم كاربرد صنعتي يا تجاري نداشتند و تنها به عنوان تجهيزات آزمايشگاهي و براي انجام تئوري‌هاي فيزيكي/ شيميايي مورد استفاده قرار مي‌گرفتند. به عنوان مثال براي اندازه‌گيري فشار اسمزي محلول، در سال 1887 غشايي توسط Trauble & Pfeffer ساختند كه با قانون وانت‌هوف (van’t Hoff ) كار مي‌كرد و رفتار محلولهاي خالص ايده‌آل را توضيح مي‌داد. به عبارت ديگر اين عمليات مستقيما به قانون وانت‌هوف منجر شد.
در همان زمان، نظريه غشاي نیمه تراواي انتخابگر به وسيله ماكسول و ديگران (Maxwell  & others) به منظور توسعه تئوري جنبشي گازها ارائه شد. محققين غشاهاي نخستين، انواع ديافراگمهايي كه در اختيار داشتند مثل مثانه خوك، گاو يا ماهي، و روكش سوسيهايي كه از دل و روده حيوانات ساخته مي‌شد را مورد آزمايش قرار دادند. بعدها غشاهاي ساخته شده از كلودين (نيتروسلولز) (collodion) به دليل اينكه به صورت...

 

آیا در رابطه با پروژه جامع پیرامون غشاء سوالی دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر از فرم زیر استفاده نمایید.

نام شما:

پست الکترونیک:

لطفا دقیقا مشخص نمایید در مورد محصول چه اطلاعاتی می خواهید پروژه جامع پیرامون غشاء:

 
شناسه
رمز عبور
فراموشی رمز

 برای دریافت محصول ابتدا در سایت ثبت نام کنید


پرداخت آنلاین سايت تحقيق سرا توسط

انجام میشود .

 پذیرنده کلیه عابربانکهای بانکی کشور تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به فروشگاه تحقیق سرا میباشد 

Designed by "Peyman Pourhadi"